ČLEN SKUPINY PPF
PPF
Česky
Média Tiskové zprávy Ekologicky šetrná doprava třetího tisíciletí – to je nový hybridní autobus ze Škody Electric

Ekologicky šetrná doprava třetího tisíciletí – to je nový hybridní autobus ze Škody Electric

5. 4. 2013

V západočeské metropoli vyrazil do provozu nový hybridbus kompletně vyvinutý a vyrobený společností Škoda Electric. Hybridbus se tak stává novinkou v současném plzeňském vozovém parku. Jeho předností je možnost využití ekologického bateriového pohonu, který je šetrný k životnímu prostředí a má výrazně nižší spotřebu než klasické autobusy.

hybrid

Nový hybridní autobus Škoda H12 je určený převážně pro bezemisní oblasti v centrech měst. „Elektrobus je schopen využívat bateriový pohon, který do vzduchu nevypouští žádné zplodiny a navíc není hlučný. Stává se tak ideálním dopravním prostředkem pro obytné zóny. Na čistě bateriový a bezemisní pohon ujede až 10 km bez nutnosti dobíjení baterií či použití diesel generátoru. Tato koncepce je vhodná především pro intenzivní městský provoz s velkou četností rozjezdů a brzdění při relativně malých rychlostech,“ říká Karel Majer, ředitel divize Trolejbusy Škoda Electric.

Významnou předností hybridního autobusu je úspora paliva až v řádech desítek procent, a to především na základě zpětného využití elektrické energie, která vzniká při brzdění vozu. „Energie je uschovávána v zásobnících energie - bateriích a superkapacitorech - a poté zpětně využita při jízdě. Součástí výbavy vozidel je také sada polovodičových měničů zcela nové generace, jejichž prostřednictvími je optimálním způsobem řízen nejenom samotný trakční pohon, ale i toky energie přes zásobníky energie a pomocné pohony vozidla. Samostatná a velká pozornost byla při vývoji věnována strategii řízení samotného dieselelektrického agregátu za cílem minimalizace spotřeby paliva při všech režimech provozu,“ vysvětluje Jiří Flajtingr, vedoucí projektu hybridního autobusu.

Aby se novinka ze škodováckých dílen mohla dostat do běžného provozu, musela splnit celou řadu zákonných podmínek homologace včetně náročných testovacích jízd, které se odehrávaly například i mimo běžnou silniční síť, na testovací základně TÜV v Úhelnici u Mladé Boleslavi. Bylo potřeba doložit a ověřit řadu technických parametrů a legislativních českých i evropských norem.

Projekt přípravy nového dvanáctimetrového nízkopodlažního vozidla odstartoval v plzeňské společnosti Škoda Electric během roku 2009. Na vývoji se podílela také Fakulta elektrotechnická ZČU v Plzni, která se podílela na návrhu a vývoji pohonné jednotky autobusu a zejména na jeho řízení. První cestující svezl prototyp při testovacích jízdách již v roce 2012. Letos se hybridbus vydává do běžného provozu s cestujícími. Aktuálně bude možné hybridbus vidět příští týden na mezinárodní konferenci Chytrá a zdravá městská veřejná doprava, která se koná od 9. do 10. dubna v Plzni.   

Další informace:

Lubomíra Černá
Škoda Transportation
737 281 550  
lubomira.cerna@skoda.cz

Škoda Electric

Škoda Electric, dceřiná společnost Škoda Transportation, je tradičním výrobcem elektrických pohonů a trakčních motorů pro lokomotivy, příměstské vlakové jednotky, metro, trolejbusy, tramvaje, důlní vozidla apod. Navazuje na dlouholetou tradici elektrotechnické výroby Škodových závodů v Plzni, která byla zahájena v roce 1901 v Elektrotechnickém závodě. Vysoká technická úroveň výrobků Škoda Electric, dlouhodobá zkušenost s výrobou a vynikající kvalita technologie spolu s vysokou produktivitou zaměstnanců nabízí efektivní podmínky pro úspěšnou výrobu určenou pro domácí i zahraniční trhy.

Informace o webu| Právní ujednání| Copyright © 2021 ŠKODA TRANSPORTATION a.s.. All Rights reserved.
Created by Beneš & Michl