ČLEN SKUPINY PPF
PPF
Česky
Média Blog NAVRHNOUT PROTOTYP METRA? VE ŠKODĚ POMÁHÁ 3D TISK!

NAVRHNOUT PROTOTYP METRA? VE ŠKODĚ POMÁHÁ 3D TISK!

Módní technologický výstřelek? Kdepak. Zařízení, které slouží běžným potřebám firmy. Přesně tím je technologie 3D tisku, kterou dnes využívá plzeňská Škoda Transportation. Její možnosti jsou – a stále více budou - důležité třeba při vývoji a výrobě prototypů škodováckých vozidel. „Ta škála činností, ke kterým nám může být 3D tisk prospěšný, je hodně široká. Postupně nacházíme nové a nové oblasti, kde nám tento moderní postup může oproti standardně využívaným cestám šetřit náklady i čas,“ vysvětluje hlavní technolog a koordinátor vývoje Škody Transportation Vojtěch Kára. Právě on byl hlavním iniciátorem zavedení 3D tisku v každodenních procesech firmy. Jak sám zdůrazňuje, jedním z aktuálních úkolů, na kterém nyní technologové pracují, je tisk vybraných dílů, které se využijí při vývoji prototypů nových vozidel – například metra pro Varšavu. „Díky technologii 3D tisku jsme schopni rychle a velmi přesně vyrobit jednotlivé díly pro určitou sestavu. V praxi to je třeba stropní konstrukce a její uchycení ve vozu metra. Tiskárna vyrobí jednotlivé komponenty a my pak v rámci technologické prověrky ověřujeme, jak bude montáž probíhat, zda vše „sedí“, zda nemůžeme navrhnout nějaká vylepšení. Takže ještě před samotnou stavbou prototypu můžeme poměrně rychle a levně otestovat vybrané díly a jejich sestavy, celkovou funkčnost,“ vysvětluje Vojtěch Kára.

Velké možnosti, které 3D tisk nabízí, už dnes plzeňská Škodovka využívá také například při výrobě šablon, které slouží při montáži vozidel. „Navrhli a vytiskli jsme již řadu takových pomůcek, které výrazně zjednodušují a zpřesňují montáž určitých dílů v našich tramvajích nebo vlacích. Zejména těch, kde potřebujete určit polohu v prostoru, ve třech rozměrech – tak jako tomu je například při montáži pohonu otvírání a zavírání dveří v tramvajích. Právě takové šablony, které mechanikovi určí správné umístnění pohonu v prostoru vozu, dnes vyrábíme na 3D tiskárně,“ popisuje Vojtěch Kára.

Škodovka moderní tisk využívá i při výrobě pomůcek, které slouží k ověřování kvality dílů, dodávaných od externích dodavatelů. „Rychle a bez velkých nákladů jsme schopni vytisknout šablony, díky kterým je třeba možné ověřit správné zakřivení nepravidelných dílů. Technické kontrole tak odpadá náročné měření,“ vysvětluje hlavní technolog a koordinátor vývoje Škody. „Samozřejmě řešíme i možnosti výroby dílů pro sériovou výrobu, pro servis našich vozidel, vybíráme vhodné materiály. 3D tisk díky velkému záběru Škodovky může hrát do budoucna opravdu významnou roli,“ věří Vojtěch Kára.

Informace o webu| Právní ujednání| Copyright © 2021 ŠKODA TRANSPORTATION a.s.. All Rights reserved.
Created by Beneš & Michl