ČLEN SKUPINY PPF
PPF
Česky
O skupině Škoda Společenská odpovědnost Podpora vědy a inovací

Podpora vědy a inovací

Škoda Transportation spolupracuje se základními, středními a vysokými školami. Pro základní školy jsou určeny zejména exkurze pro poslední ročníky. Středoškolákům společnost pomáhá s výběrem povolání a rozvojem technického vzdělávání prostřednictvím praxe pro učně a studenty. Spolupráce s vysokými školami je zaměřená na účast na pracovních veletrzích, zajišťování externí výuky na školách, studijní program Kolejová vozidla na ČVUT a celou řadu dalších programů, které mají za cíl studenty motivovat k práci ve Škodovce.

Cena Emila Škody v rukách jednoho z vítězů

Za zdůraznění stojí především společné výzkumné projekty se studenty a akademiky vysokých škol. Ty přinášejí nové a inovativní přístupy, které lze využít při konstrukci nových strojů. Velmi se osvědčil také Trainee program, o který mohou požádat lidé studující technické obory příbuzné oblasti podnikání Škody Transportation. V jeho rámci student vysoké školy dva roky pracuje na konkrétním projektu. Jedním z mnoha úspěšných výstupů je například nová koncepce tramvajového podvozku. Absolventi Trainee programu Škoda mohou navíc získat odměnu až 90 000 korun.

Škoda Transportation rovněž vypisuje témata diplomových a dizertačních prací, která se týkají konkrétních úkolů v souvislosti s činností společnosti a nabízí i šanci individuální domluvy. Již řadu let Škodovka spolupořádá s nadací ČVUT Media Lab prestižní Cenu Emila Škody. Jedná se o soutěž o nejlepší diplomové a dizertační práce, která je vypisována za účelem podpory výjimečných výkonů studentů a doktorandů technických oborů univerzit. Výherce této ceny může získat až 80 tisíc korun, k tomu stáž na odborném zahraničním pracovišti až do hodnoty 100 tisíc korun.

Techmania Science Center

Noc vědců v Techmanii

V neposlední řadě provozuje Škoda Transportation společně se Západočeskou univerzitou v Plzni Science centrum Techmania. Jeho cílem je opět oživit upadající zájem mladých lidí o svět vědy a techniky, který by jim poutavou formou přiblížil různé fyzikální nebo matematické principy. Expozice, které se neustále rozšiřují o nové programy, ročně přilákají na sedmdesát tisíc lidí, hlavně ze základních a středních škol.

Právě pro mladé lidi, kteří jsou zvyklí na to, že mohou všechno nastavit a ovládat, bude interaktivita science centra dalším důvodem k návštěvě. Spočívá v tom, že každý si vystavený exponát může sám rozhýbat a uvidí, jak se mu daný fyzikální děj odehrává přímo před očima. Vlastní zkušenost je totiž daleko lepší pomůcka, než fádní výklad.

Dalším z lákadel Techmania Science Center je unikátní 3D planetárium. To vyrostlo v historické budově z roku 1917, která je zároveň kulturní památkou. Planetárium je vybavené zařízením, které dokáže ve velkém formátu trojrozměrně promítat na kulovou plochu, což přináší úplně jiný zážitek, než klasické 3D kino. Divák je obklopen obrazem a přímo v centru dění. Návštěvníci si tak mohou projít lidské tělo, ponořit se do mořského světa, proletět se vesmírem nebo prozkoumat mikrosvět, který je základem všeho kolem nás. Zařízení, které tento unikátní styl promítání umí, existuje na světě jen zhruba deset. Jedno z nich je i díky společnosti Škoda Transportation v Plzni.

První české 3D planetárium

Celý areál Techmania Science Center byl dokončen roce 2014, kdy si návštěvníci mohli poprvé projít celých 30 000 metrů čtverečních v areálu Škody.

Vznikly zcela nové expozice, laboratoře a dílny, které nabízí zejména školám možnost využívat prvotřídní vybavení a zázemí, které by si samostatně nemohly dovolit. Zároveň zde pracuje celá řada odborníků a popularizátorů vědy, kteří mohou pedagogickým pracovníkům významně pomoci s výukou a žákům s pochopením dané látky. Techmania se tak svou velikostí a nabídkou programů posunula mezi špičková zařízení tohoto typu na světě.

Na aktuální akce, nebo seznam expozic Techmania Science Center můžete navštívit na www.techmania.cz

3D planetárium

Informace o webu| Právní ujednání| Copyright © 2021 ŠKODA TRANSPORTATION a.s.. All Rights reserved.
Created by Beneš & Michl