Vytvořeno 23. 9. 2021

Elektrobus Škoda E’CITY pro DPP a Prahu vyjel na první zkušební jízdy v Plzni

Nové elektrobusy budou veřjenosti představeny na veletrhu CZECHBUS 23. - 25. listopadu.

První ze série 14 dvoupólových bateriových elektrobusů Škoda 36BB E’CITY vyjel do plzeňských ulic na zkušební jízdy bez cestujících.

Během nich se budou testovat základní vozové funkce v rámci přípravy na homologaci elektrobusu pro provoz v Česku. Vozidlo je v základních barvách nového jednotného stylu PID a fanoušci MHD jej v následujících dnech uvidí především na trase z Borských Polí, přes náměstí Milady Horákové do Černic, odkud se přes přivaděč na Přeštice bude vracet zpět na Borská Pole. DPP a skupina Škoda Transportation plánují elektrobus představit veřejnosti na letošním, jubilejním 10. ročníku středoevropského veletrhu autobusů CZECHBUS v Praze.

Smyslem zkušebních jízd je ověřit, že prototyp elektrobusu je připraven na zahájení typových zkoušek a homologaci. V rámci testovacích jízd ověřujeme například správné nastavení pohonu, brzd a dobíjení či dojezdy v různých režimech nebo jestli vozidlo zrychluje, jak má. Kromě toho otestujeme funkce topení, ventilace a klimatizace či ovládací software. Zkušební jízdy by také měly odhalit případné vibrace nebo nežádoucí hluk z motoru, náprav a diferenciálu.

„Zkušební jízdy jsou důležitým milníkem při zavádění nového typu vozidla do provozu. Přejeme si, aby dopadly co nejlépe, aby mohl výrobce záhy navázat typovými zkouškami a homologací těchto elektrobusů pro provoz v ČR, abychom do Prahy dostali maximálně vyladěná vozidla v požadovaném termínu. Odborné i laické veřejnosti a všem fanouškům MHD bychom nové elektrobusy společně se Škoda Transportation rádi v listopadu představili na letošním ročníku veletrhu autobusů a hromadné dopravy CZECHBUS 2021, který se bude konat na výstavišti v Praze – Letňanech. Pevně věříme, že první cestující v Praze budeme moci novým elektrobusem svézt ještě před letošními Vánoci a zbylých 13 vozidel si převezmeme do konce ledna 2022. V mezičase se na ně intenzivně připravujeme a stavíme pro ně nabíjecí infrastrukturu v garážích Vršovice a na konečných zastávkách Strašnická a Želivského,“ říká Petr Witowski, předseda představenstva a generální ředitel DPP

Moderní doprava ve městech si žádá moderní a ekologická řešení. Náš nový elektrobus Škoda E’CITY splňuje tyto parametry a má unikátní řešení dobíjení. Během dne, kdy je v provozu, se totiž nabíjí pomocí pantografu přímo ze stávající infrastruktury pro tramvajové či do budoucna plánované trolejbusové vedení. V noci se pak v garáži dobije jeho baterie na maximum. Je tak vhodný právě do měst, která toto vedení již mají a v Praze tak vhodně doplní aktuální flotilu vozidel. Cestující i obyvatelé města pak jistě ocení velký komfort v podobě tiché jízdy.

Petr Brzezina, Prezident skupiny Škoda Transportation

Další články