ČLEN SKUPINY PPF
PPF
Česky
Média Tiskové zprávy SKUPINA ŠKODA TRANSPORTATION ZÍSKALA ZAKÁZKU NA DODÁVKU MODERNÍCH ELEKTRICKÝCH JEDNOTEK PRO ESTONSKO

SKUPINA ŠKODA TRANSPORTATION ZÍSKALA ZAKÁZKU NA DODÁVKU MODERNÍCH ELEKTRICKÝCH JEDNOTEK PRO ESTONSKO

8. 2. 2021

Konsorcium Škody Vagonka a Škody Transportation podepsalo smlouvu na dodávku elektrických jednotek pro Estonské dráhy (Eesti Liinirongid). Jde o šest kusů moderních vozidel s opcí na dalších deset kusů. Hodnota tohoto kontraktu se pohybuje okolo 1,5 miliardy korun. Jednotky pro estonského národního železničního dopravce jsou určeny pro provoz na elektrifikovaných tratích s rozchodem kolejí 1520 mm a jsou uzpůsobeny náročnému klimatickému prostředí v Estonsku. Pro úspěch v tendru pro Estonské dráhy byly klíčovými parametry nízká spotřeba elektrické energie,  kapacita a náklady na servis. Jednotky by měly být dodávány počátkem roku 2025.

„Škoda v Estonsku nejlépe splnila podmínky zadání tendru a nabídla nejvýhodnější cenu za provoz nových moderních jednotek. Naše jednotky jsou v provozu například v České republice, na Slovensku, v  Litvě a Ukrajině a nyní se na ně mohou těšit také cestující v Lotyšsku a Estonsku,“ říká Petr Brzezina, prezident a předseda představenstva společnosti Škoda Transportation.

„Jsem rád, že jsme s našimi ekologickými jednotkami, známými pod názvem Panter, modifikovanými na rozchod 1520 mm a širokou skříní opět úspěšní v regionu Pobaltí. Kontrakt navazuje na nedávný úspěch v Lotyšsku, kam rovněž dodáme naše moderní elektrické jednotky,“ uvedl Zdeněk Majer, člen představenstva a Senior Viceprezident pro Obchod skupiny Škoda Transportation a dodává: „Potvrdilo se, že obchodní strategie zaměřená na Pobaltí je správná, v regionu vidíme velký potenciál pro naše RegioPantery.“

Nové jednotky s kvalitní výbavou

Jednotky jsou navrženy jako dvousystémové pro napájecí systémy 3 kV a 25 kV 50Hz v třívozovém provedení. Vozidla musí odolat klimatickým podmínkám v rozmezí teplot -40 °C až +35 °C. Plní nejnovější mezinárodní standardy TSI i se všemi relevantními bezpečnostními předpisy. Maximální rychlost vozidel bude 160 km/h. Velký důraz je kladen na pohodlí cestujících a personálu. Nástup vozidel je nízkopodlažní z nástupišť 550 mm. Kapacita vlakové soupravy je určena pro více než 270 sedících cestujících, včetně míst pro cestující na invalidním vozíku, kočárky a jízdní kola. V soupravách bude prostor pro 4 kočárky, 2 invalidní vozíky a 15 jízdních kol. Z celkového počtu sedadel je pak 48 míst vyčleněno pro první třídu, která je oddělená do samostatné části. 

Část sedadel je odnímatelných, kdy v zimním období mohou být na jejich místě instalovány držáky na lyže. Jsou zde vyčleněné i prostory pro catering. Komfortní sedadla mají zásuvky na  230 V a USB,  Vozidla jsou plně klimatizovaná, vybavená moderním informačním systémem, WIFI, systémem počítání cestujících, zabezpečovacím zařízením ETCS.

„Nákup nových elektrických vlaků významně přispívá k rozvoji osobní dopravy šetrné k životnímu prostředí v Estonsku. Naše současné vlaky byly cestujícími srdečně vítány a hojně využívány. Jsme si jisti, že vlaky Škoda udrží vysoký standard estonské železniční osobní dopravy,“ uvedla předsedkyně představenstva Estonských drah Merike Saks.

Škoda Vagonka má dlouholeté zkušenosti s výrobou jednotek pro osobní dopravu. Její vlaky jezdí každý den v mnoha státech Evropy. V posledních 15 letech skupina Škoda Transportation dodala svým zákazníkům okolo 150 elektrických vlaků pro příměstskou, regionální a meziregionální dopravu.  Škoda Transportation vyvíjí a vyrábí všechny klíčové komponenty vlaků, včetně trakčních elektrovýzbrojí, podvozků a řídicích systémů vozidla. Při výrobě používá  Škoda ty nejmodernější technologie například s cílem snížení spotřeby elektrické energie a úspory nákladů.

Informace o webu| Právní ujednání| Copyright © 2021 ŠKODA TRANSPORTATION a.s.. All Rights reserved.
Created by Beneš & Michl